Szeretnénk, hogy a Te ismereteid is bővüljenek, és ezen cikkünkben bemutatjuk számodra, hogy Olaszország különböző részein milyen húsvéti hagyományokat ápolnak, illetve ebben az időszakban mely ételek kerülnek az ünnepi asztalra.
Via Crucis
Az olasz húsvét a nagypénteken tartandó Via Crucis, vagyis a keresztút eseményével kezdődik, melyet maga a pápa celebrál Rómában, és hagyományosan a Colosseumnál tartják meg, ahol több tízezren figyelik. Húsvétvasárnap pedig többezer látogató gyűlik össze a Szent Péter téren, hogy láthassák a Pápát, amint áldását adja Rómára és az egész világra.
Különleges szokások
Bizonyos városoknak megvannak a külön ünnepi hagyományaik a húsvétot illetően: Firenzében például feldíszítenek egy szekeret, amelyet telepakolnak tűzijátékkal, majd ezzel vonulnak végig a város utcáin, színes jelmezekbe öltözve. A túra végén a firenzei dómnál gyűlnek össze, ahol az érsek a húsvéti mise közben meggyújtja a kanócot, majd körbeállják a szekeret és gyönyörködnek a tűzijátékban.
A déli, főként szicíliai kisvárosokban előszeretettel rendeznek színjátékokat, melyekben a feltámadás jelenetét vagy más bibliai történetrészleteket adnak elő.
Ünnepi ételek
A náluk szó szerint „Angyalhétfőnek” nevezett húsvéthétfőn az olaszok nem sonkát, hanem húsvéti sült bárányt fogyasztanak. (Érdekesség: Olaszországba minden évben húsvét előtt rengeteg magyar bárányt szállítanak.) A bárányt Közép- és Dél-Olaszországban gyakran tojással és pecorino sajttal készítik el.
Habár régebben az olaszoknál is szokás volt hímes tojást festeni, hiszen a tojás már a római kultúrában is az élet és az újjászületés szimbóluma volt, ma már ők is inkább csokitojást ajándékoznak egymásnak. Ezekből hatalmas, többkilós változatokat is készítenek – a valaha volt legnagyobb csokitojást is az olaszok késztették –, belsejükben pedig általában valamilyen meglepetés található.
A desszertek közül a leginkább ismert és elterjedt talán a mandulával, porcukorral vagy fehér cukordarabokkal megszórt, s ettől fehér Colomba, a szentlélekre emlékeztető, galamb formájú desszert, melyet leggyakrabban tojáslikőr ízű krémmel töltenek meg, vagyis a tojáslikőr ilyenkor náluk is előkerül.
Habár Olaszországban egyik gyerek sem várja a húsvéti nyuszit, ahogy locsolkodni sem szokás náluk, igazán kedves gesztus, hogy sok olasz nagymama süteményfigurákat ajándékoz unokáinak, méghozzá a lányok baba, a fiúk pedig lovacska formájú süteményt kapnak.
Buona Pasqua! – Kellemes húsvétot!