Hogyan tudsz megbizonyosodni arról, hogy melyik webáruházban vásárolhatsz biztonságban? Segítünk!

Hogyan tudsz megbizonyosodni arról, hogy melyik webáruházban vásárolhatsz biztonságban? Segítünk!

Sokakban felmerül, hogy hol vásároljanak és az a webáruház, amit kiválasztottak, valóban biztonságos-e és megbízhatnak-e benne. Ezekre a kérdésekre keressük a választ ebben a blogbejegyzésben.

Ez egy újra és újra felmerülő kérdés, amely sokakat foglalkoztat, hiszen minden online vásárlás alkalmával meg szeretnének bizonyosodni, hogy a webáruház valóban létezik és a mögötte álló vállalkozás nem tűnik-e el az általunk befizetett pénzzel, mint szürke szamár a ködben.

 

Erre számos lehetőség van, melyek közül felsorolunk néhányat az olvasóink számára. A mi javaslatunk az, hogy a következő listában szereplő pontok közül válassz ki néhányat és ha  rendben vannak, akkor nagyobb nyugalommal folytathatod a vásárlást.

  • 1. Kamarai Bizalom tanúsítvány
  • 2. Termékekkel, webáruházzal/szolgálatóval, illetve jogi kötelezettségekkel kapcsolatos információk
  • 3. A cég Facebook és Google oldala
  • 4. E-beszámoló
  • 5. Jogsértő webáruházak fekete listája
  • 5+1. Vásárlásról szóló dokumentumok
  •  

A BKIK Kamarai Bizalom Tanúsítvány

ellenőrzési rendszere hozzájárul az elektronikus kereskedelembe és vásárlásba vetett bizalom erősítéséhez és az internetes vásárlásokban rejlő kockázatok csökkentését támogatja.

Számos más fizetős vagy ingyenes tanúsító rendszerrel ellentétben a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara egy valóban átfogó, szigorú és a vásárlók számára tényleges biztonságot adó folyamatot alakított ki. Amikor vállalkozásunk is elnyerte a minősítést, blogcikkünkben részletesen foglalkoztunk az eljárás menetéről és a tanúsítvány mögötti, komoly szempontrendszerről.

Mit ellenőriz a BKIK a minősítés folyamán?

  • Az összes céges dokumentum megfelelősségét, úgy, mint cégbírósági végzés, aláírási címpéldányok, társasági szerződés és az összes releváns háttérdokumentáció.
  • NAV köztartozásmentes adatbázisban való szerepeltetés illetve "nullás igazolás" megléte.
  • Korábbi pénzügyi beszámolók maradéktalan és hiánytalan megléte, valamint díjmentesen, online elérhetővé tétele.
  • Rendezett BKIK tagság.
  • Székhely adatok és a vállalkozás valós elérhetőségei, fizikai bolt ellenőrzése, telefonszámok és email címek működése.
  • Esetleges korábbi Békéltetőtestületi ügyek, azok kimenetele.
  • Társadalmi felelősségvállalási nyilatkozat megléte.

Termékekkel, webáruházzal/szolgáltatóval, illetve jogi kötelezettségekkel kapcsolatos információk

ÁSZF (Általános Szerződési Feltételek) megalkotása, aminek segítségével az online shop-ot üzemeltető vállalkozás meghatározza azokat a feltételeket, amelyeket a webshop használ a neten megkötött számos szerződés kötése (rendelések a webshopból) során.

 

Az elektronikus kereskedelmi törvény már 2008-tól előírja a honlap impresszum kötelező tartalmi elemeit, amely 2014. január 1-től tovább bővült. Ez alapján a következő adatokat kell feltüntetni a honlapon, illetve a webáruházban közvetlenül és folyamatosan, könnyen hozzáférhetően.

Termékekkel Webáruházzal, szolgáltatóval Jogokkal és kötelezettségekkel
kapcsolatos, kötelezően feltüntetendő információk a webshop felületén
Lényeges tulajdonságai Neve Hatósági engedélyek
Bruttó árak Székhely, telephely Kamarai tagság
Fizetési módok Adószám Panaszkezelési módok
Szállítási feltételek Elérhetőségek Kellékszavatosság
Teljesítés határideje Engedélyező hatóság  

Ha az impresszum bármelyik fenti kötelező eleme hiányzik, a fogyasztóvédelmi hatóság eljárást indíthat, és adott esetben fogyasztóvédelmi bírsággal sújthatja a honlap, illetve a webáruház üzemeltetőjét, amelynek mértéke 15.000 forinttól a vállalkozás típusától függően akár 500 millió forintig is terjedhet.

 

Facebook, Google vagy más közösségi média

A cég Facebook oldalán érdemes megnézni, az értékeléseket és a véleményeket, továbbá ugyanígy a Google-on (Italia Bútor a Google rendszerében) is megtalálod ezeket az információkat

Érdemes felkeresni az adott cég Facebook oldalát (esetünkben: www.facebook.com/italiabutor), mert ott már láthatod a vevők értékelését és véleményét a szolgáltatásról. Minél több pozitív értékelést kapott a cég, annál magabiztosabb lehetsz a helyes választásodban.

Ugyanezt megteheted egy keresőben (pl.: google.com), ha beírjod a cég nevét. Itt megtalálod a vélemények és értékelések mellett a cég címét, elérhetőségeit és nyitva tartását.

Ezeken az oldalakon az értékelések 1 és 5 között találhatóak, ahol az 1 a leggyengébb az 5 pedig a legjobb.

Fontos azt is megnézni, hogy a cég válaszol-e a negatív értékelésekre és hogy azok a negatív értékelések valósak lehetnek-e, ugyanis vannak „trollok”, akiknek a véleményét jobb figyelmen kívül hagyni.

Ha van a cégnek Twitter, Youtube vagy egyéb más közösségi felületen elérhetősége nézd meg ott is az értékeléseiket!

Azoknak, akik még részletesebb és a hivatalos szervek által kiállított tanúsítványokon keresztül szeretnének meggyőződni a cég valódiságáról, a következőket javasoljuk:

E-beszámoló

Itt megtalálhatod azt, hogy a cég valóban létezik-e és eleget tesz-e törvényi kötelezettségének, miszerint évente beadja az éves beszámolóját, amely bemutatja az érdekelt felek (tulajdonosok, befektetők, hitelezők) számára egy vállalkozás vagyoni helyzetét és eredményességét egy adott üzleti év lezárultával. Az éves beszámolót letétbe kell helyezni a cégbíróságon, tartalma nyilvános.

A magyar számviteli törvény szerint az éves beszámoló tartalma:

  • mérleg,
  • eredménykimutatás,
  • kiegészítő melléklet.

A weboldal címe: e-beszamolo.im.gov.hu

Jogsértő webáruházak fekete listája

2017 óta él az a szabály, amely szerint a súlyos jogsértést elkövető webáruházakat a fogyasztóvédelmi hatóság közzéteszi egy listán. 2019-ben negyedével több online bolt követett el vétséget, mint egy évvel korábban. A súlyos hibákat egy kormányrendelet sorolja fel (453/2016. számon).

A súlyos hibákat vétő webáruházakat első alkalommal csak kötelezik a hiba kijavítására, de második alkalommal jöhet a pénzbírság, amely nem lehet kisebb 200 ezer forintnál. A blogbejegyzés idején 37 megbírságolt webáruház van a listán.

Ezt a fekete listát megtaláljátok: jogsertowebaruhazak.kormany.hu

Vásárlásról szóló dokumentumok

A vásárló a megrendelést követően haladéktalanul KELL, hogy kapjon egy írásos Megrendelés visszaigazolást, amely az első dokumentum a vásárlás létrejöttéről. Továbbá FONTOS, hogy kapjuk az előlegről, illetve ezt követően a vásárlásról egy számlát.

A számla-, nyugtaadás kötelezettsége nem csak adójogi szempontokat szolgál, hanem a fogyasztóvédelem terén is kiemelt jelentőségű. A számla ugyanis egy szerződés az érintett fogyasztó és vállalkozás között, amely jelzi, hogy létrejött egy adásvétel, valamint azt is, hogy pontosan milyen összeget adtak át a másik félnek.

 

Amennyiben viszont nincs számla-nyugta az adott vásárlásról, vagy belemennek abba a fogyasztók, hogy nem kérnek számlát, mert úgy olcsóbb, akkor jobb, ha tudják: bármilyen későbbi fogyasztóvédelmi probléma esetén nem fogják tudni igazukat bizonyítani (vagy csak nagyon nehezen). Sőt azt sem, hogy valaha kapcsolatba kerültek a vállalkozással, hiszen papír hiányában a két vitás fél szóbeli állítása áll csupán egymással szemben.

Az Italia Bútor garanciája

  • Vevőink különböző csatornákon keresztül elérhetnek:
  • Cégünk több mint 30 éve működik a magyar piacon, és minden alkalommal minden vevőnk megkapta az általa kiválasztott terméket
  • Folyamatos, precíz és kiegyensúlyozott kommunikáció a termékek aktuális státuszáról
  • Szoros, napi kapcsolat olaszországi gyártókkal
  • Rövid szállítási határidőkkel dolgozunk, mivel hetente többször járunk Olaszországba, így akár a gyártástól számított néhány napon belül megkaphatod a rendelésed!
  • A gyártókkal lévő szorosa kapcsolatunk további hozadéka számodra, hogy az országba mi szállítjuk be az általuk gyártott bútorokat a legkedvezőbb áron, és nálunk nincsenek rejtett költségek.

Frissítve: 2024-09-12 14:06:15